top of page

Odbiór mieszkania przed zakończeniem budowy i bez pozwolenia na użytkowanieOdbiór domu lub mieszkania przed zakończeniem budowy i bez pozwolenia na użytkowanie.


Ostatnio coraz więcej takich przypadków i coraz więcej pytań na ten temat - budowa nie zakończona, nie zakończone procedury formalne, a odbiory trwają. Czy odbierać klucze? Czy umawiać się na odbiór? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.


Ustawa deweloperska wskazuje, że odbioru technicznego możemy wykonać dopiero gry jest wydane pozwolenie na użytkowanie - tzn, że muszą być zakończone wszystkie prace budowlane, zgłoszone zakończenie budowy i dopełnione wszystkie inne procedury wskazane w pozwoleniu na budowę i prawie budowlanym.


Jeżeli zdecydujemy się na odbiór nazywany przez deweloperów „wstępnym” w celu wskazania usterek, by on miał czas na ich naprawę - nie ma w tym nic złego. Wręcz przyspiesza to cała procedurę i kiedy jest pozwolenie na użytkowanie, odbieramy klucze do lokalu sprawdzonego i gotowego do remontu.


Jeżeli jednak po tym wstępnym doborze bez pozwolenia na użytkowanie odbierzemy klucze, wiąże się to z ryzykiem. Nie wiemy kiedy pozwolenie na użytkowanie będzie i czy w ogóle bedzie.


Należy pamietac, ze dla urzędu nie jesteśmy stroną postępowania i nie będziemy mogli śledzić wniosków formalnych, a przede wszystkim nie dowiemy się co tak naprawdę dzieje się z naszym budynkiem. Inwestorem jest deweloper, więc zgodnie z prawem tylko jemu są udzielane informacje.


Jeżeli rozpoczniemy remont tuż po odebraniu kluczy do mieszkania lub domu przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie , może się okazać, że po 2 miesiącach nasze mieszkanie będzie już wykończone, ale my nie będziemy mogli się do niego wprowadzić.

Gdy zdecydujemy się na zamieszkanie w nim pomino braku pozwolenia na użytkowanie - urzędnicy mogą nas po prostu z niego wyrzucić i będą mieli do tego pełne prawo. Nawet jeżeli Was nie wyrzucą... po prostu nie możecie tego robić i tego nie róbcie.


Niestety odbiory bez pozwolenia na użytkowanie zdarzają się obecnie w większości domów jednorodzinnych i niektórych budynkach wielorodzinnych. Procedury związane z pozwoleniem na użytkowanie trwają ok 2-3 miesiące, ale jeżeli wnioski będą wymagały uzupełnienia, może to potrwać dużo dłużej.


Mamy odbiór wstępny bez pozwolenia na użytkowanie i czekamy aż deweloper naprawi usterki, a dopiero po ich naprawie i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie odbierzemy klucze i rozpoczynamy prace remontowe- jest idealnie i tak powinno być.

Jeżeli jednak odbieramy wtedy klucze, rozpoczynamy remont, który kończymy jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie - jesteśmy zdani na łaskę dewelopera i w urzędzie nie otrzymamy żadnej informacji na temat naszego budynku.

Comments


bottom of page