top of page

Mieszkanie od Cordia

Zaktualizowano: 29 kwi 2022

Po czterech odbiorach mieszkań w Zielone Bemowo od Cordia Deweloper, chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Skupie się na najważniejszych usterkach powtarzających się w sprawdzonych przeze mnie lokalach, tj. wentylacja i okna.


Wentylacja lokalu.

Z wentylacją grawitacyjną, jaka tu występuje, zawsze są problemy. Gdy nie wieje wiatr i temperatura zewnętrzna jest zbliżona do temperatury wewnętrznej, niema fizycznych możliwości by wywołać ciąg w przewodzie wentylacyjnym. Szczęśliwie dla moich pomiarów, wykonywałem je przy wszystkich możliwych konfiguracjach pogodowych. Nawet gdy na zewnątrz był kilkunastostopniowy mróz i wiał silny wiatr, a mieszkanie było wygrzane do ponad 20st.C. Zawsze pomiary wykazywały że wentylacja nie działała poprawnie lub że nie wszędzie, nie w każdym przewodzie działa poprawnie. Co oznacza że przepływ w wadliwym przewodzie wentylacyjnym był poniżej 0,4m/s przy zamkniętych i otwartych oknach. Ba, zdażyło się że nawet równy 0,0m/s, bo przedstawiciele Generalnego Wykonawcy - Fundamental, przykładali kartki i sprawdzali "na płomień zapalniczki". Wszystko by tylko podważyć pomiar mojego anemometru.

Nagrałem nawet filmik, by upamiętnić jak można sknocić sprawę - można obejrzeć go na końcu wpisu. Część turbin, którymi w tym przypadku zakończony był przewód wentylacyjny, nie obracała się, a nikt nie potrafił mi wyjaśnić dlaczego. Według mojej wiedzy, wiatr wiejący przez komin, wywołuje przepływ w przewodzie wentylacyjnym - dlatego wykonuje się kratki na bokach komina. Turbo went zapewnia skuteczny ciąg niezależnie od tego, z której strony wieje wiatr. Wniosek z tego taki, że zagęszczenie turbowentów utrudnia a nawet uniemożliwia działanie niektórych przewodów. Nie jestem kominiarzem, więc mogę sobie mówić, a problem występuje i nie jest widoczny dla kadry.


Czy brak wentylacji to problem?

Mieszkając w bloku, co roku odwiedza nas kominiarz. Raz bo sprzedaje kalendarzyk noworoczny, drugi bo sprawdza czy w lokalu jest bezpiecznie. Mimo tych kontroli cały czas trafiam na lokale bez kratki wentylacyjnej w kuchni z kuchenką gazową. Taka kuchenka jest nieszczelna, tzn. zwykle jest nieszczelna bo taką ma budowę. My zimą zamykamy szczelnie okna i oddychamy sobie gazowanym powietrzem. Nic strasznego zwykle się nie dziej, bul głowy przecież nas nie zabije, a wypadki śmiertelna zdarzają się na tyle rzadko, że kominiarze chyba to lekceważą.

Za ostro? Nie wypada wieszać psów na każdym, ale trudno nie być surowym w tych realiach. Gdy nie wykryto ciągu w kuchennym przewodzie wentylacyjnym mojego mieszkania, kominiarz otworzył okna i drzwi, coś drgnęło na aparaturze więc zaliczył przegląd, z adnotacją żeby często wietrzyć - żartownisie. Tak to niestety wyglada w praktyce.


Usterki okien.

Deweloperzy zwykle migają się od naprawy rys na szybach, a dla Kupujących są to najważniejsze usterki, z tych estetycznych. Nie inaczej było w Zielonym Bemowie. Komitet przekazujący lokal zasłaniał się normami producentów okien, które pozwalają na rysy od kilku do kilkunastu centymetrów. Tymczasem istnieją Warunki Techniczne które dopuszczają rysy 12mm w liczbie 1szt na 1mkw.

Koszt usunięcia rysy to kilkadziesiąt złotych - w hurcie. Używamy w tym celu pasty polerskiej i polerki. Trzeba uważać też na deweloperów, którzy chcą naprawiać rysy, bo gdy polerują zbyt grube, niszczą szybę tworząc na jej powierzchni soczewkę, zniekształcają ją. Podobnie przy naprawach ram, które można wykonać woskiem tak że nie widać różnicy, albo zamalować flamastrem by nie rzucało się w oczy.

Reasumując, zgłaszałem każdą rysę i wadę widoczną z 2, 3, a nawet 5m, i widoczną z nosem na szybie, bo mogę, bo w umowach nikt nie wskazuje normy do odbioru okien, więc nie może wymagać sposobu sprawdzania okien i wielkości rys do usunięcia.


Krzywe okna.

Temat ważny bo prowadzi do nieszczelności. Nawet drobna, jedno milimetrowa, odchyłka ramy, przepuszcza powietrze z zewnątrz, co zimą jest szczególnie dokuczliwe. Takie odchyłki można łatwo wyregulować, uszczelniając tym samym okno. Niestety żadna regulacja nie jest wieczna i krzywa rama zawsze będzie prowadzić do nieszczelności. Praktyka pokazuje że użytkując lokal nie zaprzątamy sobie głowy obowiązkowymi okresowymi przeglądami (okien, gazu, prądu, itd.), których brak, odbiera prawo do gwarancji.

Zgłoszenie wady jaką jest krzywa rama okna, napewno będzie odrzucone przez podwykonawce, często bez podania przyczyny odmowy naprawy. Tymczasem Warunki Techniczne wskazują że dopuszczalne odchylenie ramy od płaszczyzny wynosi 1mm/1m dla okien PCV. Nie należy mylić z odchyleniem od pionu, chodzi o przypadek że rama pocięta na 1m odcinki może się odkształcać choćby pod wpływem temperatury. Z tym że odchyłki na budowach wynikają zwykle z błędnego montażu i zbyt wiotkich słupków ram okiennych, a odchyłki osiągają niekiedy po 6-7mm.

 

Z tych wizyty powstał również materiał do mojego Podcast o Budownictwie

Jest to Odcinek 32 Mieszkanie by Cordia Deweloper w Zielone Bemowo


Comments


bottom of page