top of page

Badanie termowizyjne podczas odbioru mieszkaniaChciałbym Wam opowiedzieć co można zobaczyć sprawdzając lokal kamerą termowizyjną.


Na początek często pojawiające się pytanie - czy używać kamery termowizyjnej latem - oczywiście nie po to, żeby konkretnie szukać mostków termicznych (choć i te latem można zauważyć), ale Tak - używać, ponieważ pomaga ona w szukaniu zawilgoceń, przecieków, czy sprawdzenia instalacji.

Można znaleźć za jej pomocą wiele usterek. Oczywiście znajdziemy ich dużo mniej niż w okresie zimowym, ale ja używam kamery przez cały rok ponieważ ją mam ;) Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że optymalne warunki do pracy z kamerą termowizyjną występują tylko podczas kilku tygodni w roku, więc prawdopodobieństwo, ze wstrzelimy się z naszym odbiorem w ten okres jest niewielkie. Lepiej więc jej użyć niż nie użyć.

Zobaczcie co możemy znaleźć w trakcie takiego badania w okresie wiosenno-letnim.Sama prezentacja przedstawia kilka termogramów (zdjęć obrazujących rozkład temperatury przedmiotu, który badamy - budynku). Omówię co na nich widzę i dlaczego może to być ważne, a nawet interesujące.

Są to zdjęcia z ostatniego półrocza. Nie są to zdjęcia z zimy. Zdjęcia z zimy podsumujemy po okresie zimowym, gdy zbiorę kilka ciekawostek :)

Pierwsze zdjęcie to zdjęcie strychu. Strych na którym jest włączona wentylacja mechaniczna z odzyksiem ciepła (rekuperacja), dlatego rury są ciepłe. Rekuperacja wyciąga nam ciepłe powietrze z lokalu, następnie to powietrze ogrzewa powietrze wtłaczane, w związku z tym jest ono również ciepłe. Dlaczego to jest takie fajne? Ponieważ straty przez wentylację są na 2 miejscu jeżeli chodzi o ogólny bilans strat w budynku. Kolejne straty zwykle są do gruntu, ale zależy to od rozwiązań technologicznych budynku.NIESZCZELNOŚCI STOLARKI


To są zdjęcia z okresu letniego. Mamy tu przedmuchy na ramach i chociaż przedmuchy te nie mają skrajnych różnic temperatur to są zauważalne. Naprawa jest banalnie prosta - wystarczy wyregulować okna...o ile okno jest proste. Jeżeli rama ościeżnicy jest zdeformowana z powodu błędu montażowego lub wady produkcyjnej- może się okazać, że taka regulacja niewiele pomoże, albo pomoże na krótko. Jest to więc usterka do naprawy przez Dewelopera.

Zdjęcie w prawym górnym rogu przedstawia przedmuch na skrzydle drzwi zewnętrznych, dlatego w naszym klimacie zalecane jest wydzielanie przedsionków „wiatrołapów”, żeby zimne powietrze nie wpadało do części mieszkalnej domu.NIESZCZELNOŚCI PRZEGRÓD


Przypomnę że zdjęcia również zostały wykonane w okresie wiosenno-letnim. Na zdjęciu poniżej widać mostki termiczne pomiędzy cegłami. One będą występowały zawsze, dlatego właśnie się je tynkuje, natomiast jeżeli na termogramie fuga jest w którymś miejscu zdecydowanie ciemniejsza - mamy mostek termiczny, w tym przypadku punkowy i liniowy. Tu albo ktoś zrobił dziurę albo niezbyt dokładnie wypełnił zaprawą łączenie cegiełŚCIANY I POSADZKI


Na pierwszym zdjęciu widzimy mostek termiczny od płyty balkonowej. Oznacza to, że płyta balkonowa mia za cienką izolację. W okresie zimowym może się w tym miejscu skraplać woda. Kiedyś wykonywano tynki na tzw. butelkę, czyli zaokrąglano tynk w rejonie narożników, właśnie po to, żeby pogrubić przekrój, żeby nic takiego tam się nie działo. Dodatkowo polepszało to cyrkulację powietrza, więc w narożnikach nie pojawiała się pleśń/grzyb.

Kolejne zdjęcie to płyta biegowa schodów, które są oparte na fundamencie bezpośrednio w gruncie. Dlatego właśnie lubimy płyty fundamentowe, które są zaizolują od spodu i dzięki temu zimno od gruntu nie wchodzi do domu.


Ostatnie zdjęcie pokazuje jak ważna jest ciągłość izolacji termicznej posadzki. Tutaj ktoś zrobił ścianę fundamentową, która wychodzi nam w posadzce.. "no bo przecież i tak na to położymy płytki , panele, cokolwiek, no to czym tu sę przejmować". No niestety - ściany fundamentowe trzeba podciąć w przejściach, położyć na nie izolację przeciwwilgociową, styropian, potem znówu izolację. Tu nie było żadnego styropianu… trochę kucia i da się poprawić.WERYFIKACJA INSTALACJI

Kolejny przykład - na odbiorach możemy za pomocą kamery termowizyjnej zweryfikować instalację - o ile jest uruchomiona…często nie jest .

Na zdjęciu po prawej stronie widzimy przewód elektryczny poprowadzony z rozdzielni - jest bardzo rozgrzany... aż świeci, a nie powinien. Dlaczego? Podłączono osuszacz, który miał potężną moc, a ta instalacja nie była przeznaczony do takich urządzeń. Dlatego właśnie w garażach montuje się duże gniazdo - siłowe, żeby tam podłączyć potężne urządzenia, tam jest gruby kabel przystosowany do tego, żeby taką moc udźwignąć. Gdy podłączymy kilkuwatowe osuszacze do instalacji w lokalu - przewód się przegrzeje. O tym samym należy pamiętać podczas przerabiania instalacji elektrycznej w domu, żeby potem się nie okazało, że pod jedno gniazdko podłączyliśmy pralkę i suszarkę, które pracują na raz…wtedy tak będzie wyglądała nasza ściana.


Kolejna rzecz to ogrzewanie podłogowe (zdjęcie po lewej). Zdarzało mi się, że nawet latem - 30 stopni w cieniu, deweloper, żeby pokazać, że wszystko działa włączał ogrzewanie podłogowe. Na zdjęciu oznaczyłem strzałką miejsce w którym nie widać fragmentu pętli, więc albo ktoś położył najpierw pętlę co 10 cm, a potem nagle przeskoczył, albo pętla jest w tym miejscu zapowietrzona. Wiemy więc, że coś się dzieje. Co zrobić? W pierwszej kolejności należy odpowietrzyć układ, a jeżeli to nie pomoże - należy zrobić delikatną odkrywkę i sprawdzić czy ten przewód tam w ogóle jest. Jest to wtedy błąd montażowy.To tyle. Artykuł w formie filmu znajdziecie też na YouTube.

Jeżeli macie jakieś pytania, lub coś niejasno wyjaśniłem - śmiało piszcie.


Do zobaczenia na odbiorach!Komentáře


bottom of page