top of page

Kiedy umawiać odbiór mieszkania od dewelopera? Rodzaje odbiorów. Jak wygląda? Co po odbiorze?

Zaktualizowano: 10 lip 2023


kiedy umówić odbiór mieszkania od dewelopera?

Piszę dużo o odbiorach, o tym co na nich znajduję, o tym co sprawdzić, ale zauważyłem, że brakuje wpisu o tym kiedy robimy odbiór mieszkania od dewelopera i jak wygląda cała procedura. Czy odbiór powinien się odbyć wtedy, kiedy deweloper zaprasza nas na, tzw. „odbiory wstępne”? A może odbywa się on wtedy, kiedy mamy już klucze? Mam nadzieję, że ten wpis rozwieje wszelkie wątpliwości.


KIEDY POWINNIŚMY UMÓWIĆ ODBIÓR MIESZKANIA OD DEWELOPERA?


Teoretycznie - tak przynajmniej przewiduje ustawa deweloperska:


odbiór mieszkania musi odbyć się przed podpisaniem aktu przeniesienia własności lokalu/nieruchomości, czyli wtedy, kiedy budowa jest zakończona, są wymagane prawem pozwolenia, wszystkie formalności są dopełnione i deweloper chce nam przekazać klucze do naszego nowego domu.

Jednak jak wiemy - ustawa ustawą, a życie życiem… Mam więc kilka przykładów jak to wygląda w praktyce:

kiedy umówić odbiór mieszkania od dewelopera?


Odbiór mieszkania tuż przed podpisaniem aktu przeniesienia własności lokalu/nieruchomości

(tu nazwiemy go odbiorem właściwym)


Jest to odbiór, który według ustawy deweloperskiej jest obowiązkowy. Możecie wykonać go sami lub zaprosić do współpracy specjalistę od odbiorów. Umawiamy się na niego wtedy, gdy deweloper zaprasza Was na odbiór po którym ma nastąpić przekazanie kluczy.

Teoretycznie budowa i wszystkie procedury formalne powinny być do tego czasu zakończone. TEORETYCZNIE po tym odbiorze możecie odebrać klucze i rozpocząć remont.


W trakcie odbioru, zgodnie z ustawą, musi być obecny nabywca, ale jeżeli nie możecie być na odbiorze osobiście, możliwe jest upoważnienie innej osoby za pomocą pełnomocnictwa. Z odbioru spisywany jest protokół, do którego możecie zgłaszać wady.


Na takim odbiorze macie prawo zgłosić WSZYSTKO, co wg Was jest wadą/usterką. Deweloper nie musi uznawać wszystkich usterek jakie wskażecie, ale musi się do każdej z nich odnieść PISEMNIE! Taki jest jego obowiązek.Odbiory wstępne


Niektórzy deweloperzy organizują coś takiego jak „dzień otwarty” lub odbiory wstępne.

Wpuszczają Was do Waszego mieszkania na taki „odbiór” i możecie wskazać usterki, które mają zostać naprawione do dnia odbioru właściwego (tego przy przekazaniu kluczy).


Dla mnie taki odbiór nie różni się niczym od pierwszego. Sprawdzam wszystko dokładnie tak samo jak gdyby był to odbiór właściwy.


Po takim odbiorze nie powinniście otrzymać kluczy, budowa prawdopodobnie nie będzie jeszcze zakończona.

Jeżeli zaprosicie mnie na taki "odbiór wstępny", a potem będziecie chcieli, żebym uczestniczył w odbiorze właściwym, na którym zweryfikujemy czy wszystko, co zostało przez nas wskazane zostało naprawione, odbiór właściwy liczymy jako odbiór poprawkowy.


"Odbiór" przed zakupem mieszkania/Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania, które planujemy kupić.


Głównie spotykamy się z tym przy zakupie mieszkania lub domu z rynku wtórnego, ale czasami - również na rynku pierwotnym, jest możliwość wykonania „odbioru” jeszcze przed zakupem mieszkania.


Nie jest to "odbiór", ale raczej sprawdzenie stanu technicznego domu lub mieszkania.


Jeżeli planujecie zakupić dom lub mieszkanie, które jest już wybudowane, ale chcecie sprawdzić jego stan techniczny, możecie zaprosić mnie na taki „odbiór”.


Oczywiście wtedy nie możemy oczekiwać od dewelopera/właściciela naprawy usterek, które wskazaliśmy, a po odbiorze nie spisujemy z deweloperem protokołu. Lista usterek jest dla Was i Wy decydujecie czy kupicie dane mieszkanie, czy nie.


Jeżeli zdecydujecie się na zakup mieszkania po takim "odbiorze", w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego możecie przedstawić swoje uwagi deweloperowi i on powinien je naprawić, ponieważ jest to taka sama lista jaką otrzymalibyście przy odbiorze właściwym, a przy nieruchomości z rynku wtórnego, mogą być pomocne przy negocjacji ceny ze sprzedającym :)UMAWIANIE ODBIORU MIESZKANIA LUB DOMU


Zdecydowaliście się na odbiór na jednym z trzech powyższych etapów. Jeżeli chodzi o umawianie odbioru, nie ma znaczenia na jakim etapie to robicie. Procedura wygląda zawsze tak samo, a u mnie wygląda ona tak (u innych odbieraczy może to wyglądać inaczej):

kiedy umówić odbiór mieszkania od dewelopera?

 • Wchodzicie w zakładkę "zarezerwuj/cennik"

 • Sprawdzacie wolne terminy w kalendarzu i umawiacie taki termin, który jest wolny i który pasuje też Wam i Deweloperowi (albo osobie sprzedającej mieszkanie lub dom).

 • Jeżeli terminu nie ma w kalendarzu, możecie zawsze zadzwonić lub napisać sms (nie zawsze odbieram, bo większość czasu spędzam na odbiorach, ale zawsze odpowiadam na wszystkie wiadomości i staram się oddzwonić).

Dlaczego termin nie zawsze jest w kalendarzu? System automatycznie ustawia godzinne przerwy przed i po każdym odbiorze, niezależnie od tego gdzie te odbiory się odbywają. Może być tak, że akurat kończę odbiór u Waszego sąsiada, więc nie potrzebuję godziny na dojazd. Wtedy mogę wpisać Wasz odbiór pomiędzy dwa odbiory.

Zarezerwowany termin odbioru możecie przełożyć.


Często pytacie: "Nie mam jeszcze pewności co do terminu odbioru, czy mogę zarezerwować jakikolwiek, a potem zmienić jak pojawi się informacja od dewelopera?" Oczywiście możecie, ale po co? Rezerwacja nie sprawi, że kiedy poznacie właściwy termin, będziemy mogli się do niego dostosować, ponieważ ten właściwy termin może być już zajęty. Dlatego zalecam jednak rezerwację terminu, który rzeczywiście jest ustalony z deweloperem.


Jeżeli komuś coś wypadnie i odbiór nie będzie mógł się odbyć… trudno. Przełożymy na inny termin, ale wtedy będzie łatwiej ustalić z deweloperem datę, która będzie pasowała wszystkim i nie będzie narzucona z góry.


 • Rezerwujecie odbiór klikając odpowiednią powierzchnię nieruchomości i termin, wypełniając rubryki z adresem odbioru, numerem telefonu, adresem email, itp.

 • Na końcu możecie zapłacić na stronie w systemie payU lub kliknąć płatność osobiście kartą przez terminal na odbiorze.

 • Po rezerwacji system wyśle na Wasz adres email potwierdzenie, jeżeli go nie dostaliście - koniecznie napiszcie do mnie i sprawdźcie czy Wasz termin jest jeszcze dostępny bo mogliście podać błędny email, albo co gorsza rezerwacja nie przeszła z powodu z byt długiej sesji na stronie lub problemu z zasięgiem czy płatnością.

 • Przesyłacie w odpowiedzi na maila, którego dostaniecie ode mnie:

dokumenty potrzebne do odbioru mieszkania


 • Spotykamy się na odbiorze w umówionym terminie


ODBIÓR, SPISANIE USTEREK


Nadszedł dzień odbioru mieszkania. Co teraz?

 • Dzień wcześniej zawsze sprawdzam czy mam wszystkie niezbędne dokumenty, a także staram się potwierdzić, że "pamiętam" o spotkaniu i będę na miejscu o umówionej godzinie :)

 • Spotykamy się przed budynkiem, biurem - każda inwestycja jest inaczej zorganizowana, ale spokojnie znajdziemy się.

 • Następnie przechodzimy do lokalu. Co i jak sprawdzam odpowiadam - tu.

 • Ja zabieram się za dokładne sprawdzenie wszystkiego, co da się sprawdzić, a Wy...Odbiór może trwać nawet do 6 godzin (w przypadku większych domów. Czas odbioru zawsze wskazany jest przy rezerwacji) - to czy będziecie obecni przez cały czas zależy od Was i dewelopera.

 • Gdy sprawdzę stan techniczny mieszkania i przynależności, omawiamy razem usterki - miejsce postojowe i komórkę lokatorską (jeżeli takie są) zwykle sprawdzamy po spisaniu usterek w mieszkaniu. Usterki na bierząco notuję i zaznaczam na wydrukowanym rzucie mieszkania, w lokalu oznaczam je taśmą, by można było łatwo je odnaleźć.


Z odbioru musi powstać protokół, który Wy i deweloper podpisujecie, bo od daty podpisu liczymy czas na usunięcie usterek do niego wpisanych (jest to 30 dni). To czy usterki zostaną ręcznie przepisane, zapisane w specjalnym systemie na tablecie, czy załączone zostaną bezpośrednio moje notatki jest uznaniowe i w gestii dewelopera.


W terminie 14 dni deweloper ma obowiązek oświadczenia czy zgadza się z usterkami, a jeżeli się nie zgadza - musi wyjaśnić dlaczego. Pamiętajcie, że informacja "a my tego nie przyjmiemy, bo to nie jest żadna usterka" nie jest oficjalną odpowiedzią zgodną z ustawą i macie prawo do wpisania w protokole wszystkiego, co Was niepokoi lub Wam nie odpowiada, a deweloper musi odnieść się do tego na piśmie.

Jeśli otrzymasz odmowę naprawy usterki, koniecznie prześlij ją do mnie abym mógł pomóc w jej skutecznym egzekwowaniu.


Po naprawieniu usterek deweloper powinien Was zaprosić na odbiór "popoprawkowy".


Taki odbiór możecie wykonać sami lub jeżeli macie wątpliwości - zaprosić na niego odbieracza. Czy takie odbiory zawsze są ostateczne...różnie :( Zdarza się tak, że deweloper naprawi wszystko co było wskazane na poprzednim odbiorze, ale bywa i tak, że nie naprawi zupełnie nic. Czasami pozostają drobne, estetyczne usterki i decydujecie/ ustalamy, że nie opłaca się czekać na ich naprawę, bo były zgłoszone "przy okazji" innych, większych usterek, które zostały naprawione.

Zawsze w takiej sytuacji służę wsparciem i mówię otwarcie o co warto walczyć, a nad czym nie warto się upierać.


I to tyle. Mam nadzieję, że jeżeli wcześniej zastanawialiście się kiedy umówić odbiór mieszkania od dewelopera, to teraz już wszystko wiecie :) Jeżeli coś pozostaje niejasne - jestem do Waszej dyspozycji :)


Do zobaczenia na odbiorach!

Wiktor

Comments


bottom of page