top of page

Odbiór i rękojmia nieruchomości z rynku wtórnego.


Odbiór nieruchomości z rynku wtórnego
ODBIÓR NIERUCHOMOŚCI Z RYNKU WTÓRNEGO?


Odbiór nieruchomości z rynku wtórnego to tak naprawdę sprawdzenie jej stanu technicznego. Najlepiej taki "odbiór"przeprowadzić jeszcze przed jego zakupem...oczywiście jeżeli sprzedający wyrazi na to zgodę, ale zapewniam, że jest to w interesie sprzedającego (o tym dalej).


Zdarza się , że taką usługę zamawia sprzedający, aby wiedzieć jaki jest stan techniczny mieszkania jeszcze przed wystawieniem go na sprzedaż.

Może wtedy naprawić to, co wymaga naprawy i w przypadku chęci negocjacji ceny przez kupującego - nie dać się zaskoczyć.


Poza tym, że każde mieszkanie kryje w sobie wiele tajemnic, których nie widać na pierwszy rzut oka, zdarza się, że właściciel zapewnia, że dopiero co przeprowadził generalny remont. Warto sprawdzić co ten termin dla niego oznacza.


Generalny remont to dla niektórych pomalowanie ścian i położenie nowych paneli, a tak naprawdę powinno to być kompletne “rozprucie” mieszkania i zrobie go na nowo.


Powinno być zrobione wszystko, poza ścianami zewnętrznymi budynku.

Każdy mniejszy zakres jest po prostu remontem.
JAK SPRAWDZIĆ CO BYŁO ZROBIONE?Najlepiej sprawdzić to prosząc o przedstawienie:

  • kosztorysu remontu

  • umowy z ekipą remontową

  • faktur za wymieniane elementy.

Jeżeli sprzedający nie jest w stanie przedstawić nam takich dokumentów, zapewne mieszkanie było tylko odświeżone i możemy spróbować wynegocjować niższą cenę.


Dlatego warto sprawdzać stan techniczny jeszcze przed zakupem nieruchomości - wtedy wszystko, co wykryjemy może być podstawą do negocjacji ceny.


RYNEK WTÓRNY A RĘKOJMIA


Zgodnie z Kodeksem Cywilnym na każdą nieruchomość przysługuje 5 letna rękojmia. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego.

Sprzedający jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne nieruchomości, które istniały w chwili przekazania jej kupującemu lub wynikają z wad, które istniały w momencie przekazania.

Dodatkowo, jeżeli wykryjemy wadę przed upływem roku od podpisania protokołu przekazania kluczy - przyjmuje się, że wada lub jej przyczyna istniała w dniu wydania nieruchomości.


Dlatego właśnie sprawdzenie stanu technicznego mieszkania/domu jest ważne nie tylko dla kupującego, ale też dla sprzedającego.


W przypadku wykrycia wady, kupujący ma rok na jej zgłoszenie.

Może żądać usunięcia wady, obniżenia ceny lub w skrajnych przypadkach nawet odstąpienia od umowy.


ZWOLNIENIE Z RĘKOJMI?


Sprzedający może być zwolniony z rękojmi tylko wtedy, kiedy kupujący wiedział o wadzie i ją “zaakceptował”. Musi to być jednak szczegółowo odnotowane, ponieważ zapisy w stylu “kupujący zna stan techniczny nieruchomości i go akceptuje” nie działają...


Dlatego jeżeli sprzedajecie swoje mieszkanie, nie ukrywajcie żadnych wad/usterek - np. nie zamalowujcie pleśni, bo to i tak wyjdzie.


Jest też możliwość wyłączenia rękojmi, ale tylko w przypadku, gdy kupujący i sprzedający są osobami prywatnymi. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, a poza tym nie działa w przypadku zatajenia wad.


Podsumowując - tak, jak kupując używany samochód jedziemy z nim do mechanika, tak kupując mieszkanie z rynku wtórnego powinniśmy je dokładnie sprawdzić.

Leży to w interesie zarówno kupującego, który będzie wiedział co kupuje i będzie miał podstawy np. do negocjacji ceny, jak i sprzedającego, który może mieć nadzieję, że za 5 lat nie zgłosi się do niego kupujący o którym już dawno zapomniał z żądaniem zapłaty za naprawy w mieszkaniu o którym...już dawno zapomniał.Do zobaczenia na odbiorach!

WiktorJeżeli chcesz, żebym pomógł Ci w odbiorze mieszkania lub domu od dewelopera lub z rynku wtórnego - wybierz termin i zarezerwuj odbiór całkowicie online.

Za usługę zapłacisz kartą po odbiorze.
Comments


bottom of page