top of page

Co to jest standard deweloperski?Przepisy nie precyzują co powinien zawierać standard deweloperski.

Przyjęło się, że "stan deweloperski" to mieszkanie wykończone gotowymi tynkami i posadzkami, rozprowadzone instalacje tak, aby bez potrzeby wynajmowania ekipy budowlanej można było przeprowadzić proste prace malarskie, posadzkarskie, instalacyjne i montażowe i po ich wykonaniu -zamieszkać w gotowym mieszkaniu.


Jednak jak wiemy - standard standardowi nie równy.

Jakie różnice możemy spotkać u poszczególnych deweloperów?


  • Tynki (ściany, sufity) mogą być malowane farbą deweloperską, która nie jest jednak tak idealna, aby nałożyć na nią od razu wybrany przez nas kolor.

Jest to raczej podkład, który sprawia, że ściany wyglądają ładniej.

Nie ma to nic wspólnego z gładziami i jeżeli je planowaliśmy -i tak będziemy Musieli je wykonać.


  • Tynki nie malowane - teraz w standardach raczej nie podaje się ich kategorii - z resztą każdy miał problem z ich rozróżnieniem. Najczęściej spotykam się z tynkami 3 kategorii - nie malowanymi, o jednolitej barwie i jednolitej fakturze. Nie są to jednak tynki gładkie!


Zdarza się, że ze względów technologicznych deweloper nie tynkuje sufitów lub całych łazienek.

Np. Jeżeli na suficie jest płyta prfebrykowana, to płyta pęka na łączeniach i deweloper zakłada, że nabywca wykona sufit podwieszany we własnym zakresie.

W łazienkach zakłada, że zostaną położone płytki na wszystkich ścianach, na całej ich wysokości.


Jeżeli nie planujecie wyłożenia całej łazienki płytkami lub wykonywania podwieszanych sufitów - upewnijcie się, czy nie dojdzie Wam dodatkowy koszt podczas remontu.


Instalacje elektryczne - czasami są one zakończone gniazdami i włącznikami, ale czasami nie - deweloper pozostawia wtedy kable nie zarobione, bez możliwości sprawdzenia instalacji. Wtedy musimy wezwać elektryka do zarobienia przewodów, aby sprawdzić czy wszystko działa poprawnie.


Grzejniki - w niektórych standardach grzejniki są w cenie nieruchomości, a w niektórych - nie, lub są, ale bez zamontowanych głowic termostatycznych.


Wyposażenie - instalacja alarmowa, wideodomofon lub zwykły domofon. Czasami są zamontowane, a czasami nie.


Wykończenie na balkonie - tu możemy spotkać płytki lub płytę balkonową do samodzielnego wykończenia.

Niektóre balkony mają posadzki ze szlichty, które trzeba wykończyć/zabezpieczyć, a niektóre są z płyty prefabrykowanej i nie wymagają żadnego wykończenia (możemy je wykończyć tylko po to, żeby było ładnie).


Nierozprowadzanie podejść wodnokanalizacyjnych do przyborów (umywalka, wanna, prysznic, pralka).


Wtedy musimy je rozprowadzić we własnym zakresie -idealnie byłoby rozprowadzić je na ścianach i zabudować karton gipsem, ale większość właścicieli chce się wkuć w ściany, rozpruć posadzki, tracąc tym samym gwarancję i pogarszając izolacyjność akustyczną lokalu.


W takim przypadku nie możemy samodzielnie zamontować wanny, umywalki - musimy skorzystać z pomocy hydraulika.


Prospekt informacyjny powinien zawierać informacje jaki standard deweloperski przewidziano dla naszej inwestycji.


Czasami deweloperzy piszą bardzo ogólnikowo - np. Ściany murowane, tynki gipsowe, okna plastikowe - to jest za mało informacji. Powinniśmy prosić o doprecyzowanie, deweloper może nam np. pokazać projekt budowlany (jeżeli blok jest w trakcie budowy i mieszkania nie są jeszcze gotowe), ale powinniśmy pamiętać o tym, że od projektu budowlanego do projektu wykonawczego niektóre rzeczy mogą się zmienić, dlatego odpowiedzi na nasze pytania powinny być zawsze udzielane w formie pisemnej.


Sposób liczenia powierzchni


W prospekcie informacyjnym należy wskazać normę zgodnie z którą liczono powierzchnię lokalu i tam, oprócz normy niektórzy dopisują zasady pomiaru - "kopiuj -wklej" z normy, a czasami na zasadach własnych...

Należy pamiętać o tym, że podpisując umowę, deklarujemy, że taki sposób rozliczania pomiaru akceptujemy.


Więcej o powierzchni pod ściankami działowymi w kolejnym poście w tym tygodniu :)

Comments


bottom of page