top of page

9 GŁÓWNYCH GRZECHÓW DEWELOPERÓW - PODSUMOWANIE PO PONAD 1500 ODBIORACH

Zaktualizowano: 24 sie 2022Cześć, ostatnio sobie liczyłem, że wykonałem już ponad odbiorów, a tak naprawdę zauważam w kółko te same "przewinienia". Postanowiłem się więc nimi z Wami podzielić pod postacią infoprzekąski.

Dziś więc zapraszam na 9 GRZECHÓW DEWELOPERÓW.


Oczywiście są nie jest tak, że każdy deweloper popełnia te błędy, lub jak już popełni jeden to popełnia je wszystkie na raz. Są to po prostu moje spostrzeżenia po naprawdę sporej ilości odbiorów.


1. Zamiatanie problemów pod dywan


Od najmniejszych drobiazgów w stylu - dziurka w ścianie, której być nie może, bo jest to uszkodzenie mechaniczne - uważają, że klient sobie to sam może zaszpachlować przy okazji, a nie zawracać głowę, a norma mówi, że każde uszkodzenie mechaniczne, czy ślad po narzędziu którym wykonywało się tynki jest niedopuszczalne. Jest to wada na którą mamy przepis, a deweloper i tak kręci nosem. Po poważniejsze usterki, wady z którymi dyskutują ze względów ekonomicznych - jeżeli szerokość korytarza jest mniejsza o 14 cm niż wymagają tego przepisy warunków technicznych, które są rozporządzeniem, niepodważalnym aktem prawnym, konieczne byłoby zburzenie ścciany i wybudowanie jej we właściwym miejscu. Deweloperzy wraz z kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru udają, że problem nie występuje.


2. Nadinterpretowanie przepisów budowlanych


Przykładowo - norma dotycząca obliczania powierzchni użytkowej, którą potrafią interpretować w taki sposób, że doliczają powierzchnię pod ściankami działowymi jako użytkową za którą każą sobie płacić. W tym przypadku potrafią korzystać z normy z 1997 roku, która została już dwukrotnie zastąpiona.


3. Błędy w dokumentacji technicznej i umowach


Standard deweloperski nie odpowiada zapisom projektu budowlanego, czy nawet umowy. Zdarza się brak spójności pomiędzy tymi dokumentami, lub ze stanem faktycznym. Np. Balustrada miała być szklana, a jest z wypełnieniem z otynkowanej płyty lub w projekcie architekt policzył powierzchnię każdego pomieszczenia bez ścianek działowych, a w umowie powierzchnia pod ściankami została doliczona. Zdarza się nawet brak okien - są na rzucie, który otrzymał klient przed zakupem, a w rzeczywistości ich nie ma.


4. Niedotrzymywanie terminów


Umawiacie ekipę, bo macie pewność, że budowa zostanie zakończona zgodnie z terminem w umowie, lub zapewnieniami dewelopera, a termin oddania jest wielokrotnie przesuwany...nawet do półtora roku.


To samo dotyczy terminów naprawy usterek, ktore bywają niedotrzymywane.


5. Przekazywanie kluczy do lokali mieszkalnych w budynkach bez pozwolenia na użytkowanie


Ustawa deweloperska nakazuje dokonanie odbioru technicznego mieszkania po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie - czyli zakończneniu budowy wraz z niezbędnymi formalnościami. Niestety często odbieramy mieszkania lub domy, które nadal są "zabezpieczone przed wtargnięciem na budowę osób niepowołanych i postronnych"... Czyli płotem budowlanym.


Co zrobić w przypadku odbioru mieszkania przed zakończeniem budowy? Więcej na ten temat możecie przeczytać w poprzedniej infoprzekąsce.

6. Niski standard deweloperski


Niektórzy deweloperzy nie montują osprzętu elektrycznego lub nie rozprowadzają kanalizacji. Zdarza się to nawet w inwestycjach, które reklamują się jako bardzo prestiżowe. Takie inwestycje mają też np. bardzo bogato zdobione patio, a płytki na balkonach to najtańszy gres techniczny.


Rzuca się to w oczy szczególnie, gdy wiemy, że niektórzy deweloperzy malują ściany na biało i uruchamiają przed odbiorem wszystkie instalacje.


7. Nieprzekazywanie informacji o użytkowaniu w trakcie odbioru


Instrukcje użytkowania lokalu powinny być szczegółowo przekazane w trakcie odbioru. Uzupełnione obszernym, treściwym i zrozumiałym dokumentem, tak, żeby każdy, kto w życiu nie odbierał mieszkania i nie mieszkał w nowym budownictwie wiedział co się znajduje w jego lokalu i jak to poprawnie eksploatować.


Właściciele często chcą wymienniać kratki w łazienkach na ładniejsze, albo takie z wentylatorem, zaklejać nawiewniki w oknach, bo myślą, że okna są nieszczelne i nie wiedzą, że tego robić nie wolno. Nie jest to ich wina ... po prostu nikt im o tym nie powiedział.


8. Sprzedawanie boksów rowerowych jako komórek lokatorskich


Zdarza się, że kupujemy komórkę lokatorską, ktora nie jest murowana - jest zabudową systemową, która okazuje się być przeznaczona tylko do przechowywania rowerów. Zawsze, kiedy kupujecie nie murowaną komórkę lokatorską - upewnijcie się co możecie w niej przechowywać.


Boks rowerowy służy tylko i wyłącznie do przechowywania rowerów i nie możecie w nim przechowywać kartonów, mebli lub opon ze względu na przepisy przeciwpożarowe.


9. Arogancja


Niektórzy deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że nie ważne co wybudują - i tak ktoś to kupi. Kiedyś myślałem, że jak kupujesz mieszkanie za 2 miliony złotych, to przy odbiorze rozkładają Ci przysłowiowy czerwony dywan...nie rozkładają. Dlaczego obsługa w salonie samochodowym, gdzie cena jest wielokrotnie niższa, traktuje Klienta o wiele lepiej obsługa przy zakupie mieszkania? Nie wiem i tego nie rozumiem.


Dlatego właśnie staram się pokazywać Wam na co zwrócić uwagę przy wyborze i odbiorze mieszkania, bo Wasza świadomość ma szansę sprawić, że jakość obsługi i jakość budowanych mieszkań i domów będzie lepsza.


Do zobaczenia na odbiorach!1 Comment


Guest
Jun 24, 2022

Dzięki za wpis!

Like
bottom of page