top of page

Osiedle Wilno - DomD - ocena standardu deweloperskiego i wrażenia z odbioru

Zaktualizowano: 3 lip 2022


Stało się

Całe podium zajęte przez DomD

Powiedzcie mi, jak to w ogóle możliwe? Jak można zdominować moją tabelę ocen inwestycji deweloperskich licząc powierzchnie pod ścianami działowymi?


Ponieważ w każdej innej kwestii dają radę:

1. oddają mieszkania na zakończonych budowach

2. lokal jest przygotowany do odbioru

3. naprawiają usterki już na odbiorze

4. usterki są zwykle estetyczne

Tym razem postanowiłem opisać wyniki bardziej szczegółowo, ponieważ wiem, że nie dla każdego moja tabela jest czytelna.


Zaczynamy więc:


Powierzchnia pod ściankami działowymi 0,5 punktu na 2 możliwe - "doliczana, wyraźnie opisana".


Niestety, co rzuca się w oczy najbardziej - powierzchnia pod ściankami jest doliczana do powierzchni użytkowej mieszkania. Na rzucie jest zsumowana powierzchnia pod ściankami nadającymi się do demontażu (dla przykładu przy powierzchni mieszkania 43,96m2 wykazują 1,4m2 takiej powierzchni... jest to więc ładnych kilka tysięcy złotych jeżeli liczymy cenę za m2, a mieszkanie w rzeczywistości (jeżeli nie zdecydujemy się na wyburzenie ścianek działowych - w tym łazienkowych - takie też są oznaczone jako możliwe do demontażu) pozostaje nam 42,56m2 mieszkania... Tak naprawdę powierzchnię 46,96m2 jesteśmy w stanie uzyskać burząc w mieszkaniu wszystkie ściany i pozostawiając jeden wielki open space z toaletą za ewentualną zasłonką.

W przypadku mieszkania o powierzchni 58,3m2 ścianki zajmowały aż 2,27m2 ... Rzeczywista powierzchnia użytkowa była więc o ponad 2m2 mniejsza. Dlatego tutaj Wilno otrzymało ode mnie 0,5 punktu na 2 możliwe.


Opis okien - 0,75 punktu na 1 możliwy:


Ta punktacja dotyczy standardu deweloperskiego, który Klienci otrzymują od Dewelopera. W opisie brakowało opisu ilości szyb, ale pozostałe informacje się w nim znalazły.


0,25pkt - typ (pvc/aluminium/drewno)

0,25pkt - opis ilość szyb,

0,25pkt - kolorystyka

0,25pkt - nawiewniki


Jeżeli chodzi o same okna - niestety nie są one mocną stroną. Zdarzały się wżery, okna z wadami fabrycznymi lub krzywe, do regulacji, zabrudzenia, deformacje uszczelek.


Tynki - tu mamy dwie pozycje. Opiszę je w jednym podpunkcie. :

0,5pkt - kategoria

0,5pkt - typ/grubość

Tu przyznałem 0,5 punktu na 1 możliwy, ponieważ w standardzie nie opisano kategorii tynków.


1pkt - malowane

0pkt - nie malowane, farba odchodzi

Tu 1 punkt - tynki były opisane w standardzie jako malowane i rzeczywiście były malowane :)


Ogólnie jeżeli chodzi o tynki w sprawdzanych lokalach - dość standardowo - odchyłki płaszczyzn, głuche tynki, odchyłka sufitu. Były rysy, które starano się naprawiać od razu w trakcie odbioru.


Osprzęt elektryczny - 1 punkt na 1 możliwy


1pkt - zamontowany

0pkt - przewody nie zarobione

Gniazda i łączniki z osprzętem elektrycznym.

Jako usterkę dopisaliśmy schemat niezgodny z rozdzielnią.Miejsca postojowe - 1 punkt na 1 możliwy

Została zachowana odpowiednia szerokość i odległości.


Komórka lokatorska - 1 punkt na 1 możliwy

Ściany komórek lokatorskich murowane, nietynkowane, malowane - zgodnie ze standardem deweloperskim


Umowa - 1 punkt na 1 możliwy oraz 0 punktów na 1 możliwy


Została podpisana umowa deweloperska, ale już za Zapisy Umowy mamy 0 punktów na 1 możliwy, ponieważ została doliczona powierzchnia pod ściankami działowymi.


Czas na odbiór - 1 punkt na 1 możliwy


Czas był nieograniczony, można było wszystko dokładnie sprawdzić, a przedstawiciel Dewelopera nie robił problemów. Poza tym, usterki starano się naprawiać na bieżąco, więc sporo usterek zostało wykreślonych - zostały naprawione na miejscu.
Biuro odbiorowe- 1/1 ; Tabliczka kierunkowa- 1/1; Parking dla Klientów- 1/1


Tu jak widać obsługa się spisała - jest biuro, jest tabliczka, jest parking.

Ktoś mnie kiedys zapytał jaki sens ma umieszczanie takich informacji w tabeli, ale moim zdaniem jest to ważne.

Wyobraźcie sobie, że idziecie na odbiór swojego pierwszego mieszkania, które mieści się na sporym osiedlu z setkami mieszkań. Jesteście umówieni na konretną godzinę, staracie się być wcześniej, ale - nie ma gdzie zaparkować, nie wiecie kompletnie gdzie macie iść, do kogo się zgłosić, czas mija, Wy się denerwujecie. Jak uda się Wam znaleźć osobę z którą macie dokonać odbioru - nie macie gdzie z nią podpisać dokumentów, porozmawiać. Kiedy kupujemy samochód za 60 tyś złotych wszystkie formalności są załatwiane przy biurku, w salonie samochodowym, a nie na parkingu, czy siedząc w nowo zakupionym aucie. Tym bardziej powinno to być standardem przy zakupie mieszkania za 600 tyś. A niestety często nie jest i nad tym ubolewam.


Instalacje - 1 punkt na 1 możliwy


Tutaj dałem pełny punkt - instalacje uruchomione, ale wentylacja w WC nie była uruchomiona.

Jeżeli chodzi o instalacje C.O. - brak głowic termostatycznych w jednym lokalu, grzejnik zabrudzony i rysy na grzejniku.


Obsługa - 1 punkt na 1 możliwy i 4 punkty na 4 możliwe


Za obsługę naprawdę należy się maximum. Obsługa zachowywała się profesjonalnie, nie bagatelizowała usterek, przyjmowała je do naprawy, a to, co się dało - naprawiała na miejscu.Zakończono wszystkie prace budowlane i procedury formalne budowy - 2 punkty na 2 możliwe


Tu nie trzeba się rozpisywać - wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem, można było bez problemu odebrać lokal. Nie chodziliśmy po placu budowy bez pozwolenia na użytkowanie, jak to się czasami zdarza...


Lokal przygotowany - 3 punkty na 3 możliwe


Taki odbiór to sama przyjemność - okna umyte, lokal odkurzony, brak śmieci, niedopałków i pyłu po szlifowaniu. Tylko odbierać i remontować :)

Może się Wam wydawać, że to normalne, że tak być powinno.

No powinno, ale często nie jest...

Zdarzają się rysunki lub wiadomości robotników na ścianach(wtedy człowiek sam nie wie czy odbieramy nowe mieszkanie, czy zaproszono nas na zwiedzanie kopii jaskini w Lascaux ), pety walające się po podłodze, brudne okna, których tak naprawdę nie można sprawdzić, bo okna do odbioru MUSZĄ być umyte. Podsumowując więc - Lokale w Osiedlu Wilno przygotowane były wzorowo.


Usterki - 1 punkt na 2 możliwe i Wady - 2 punkty na 3 możliwe

10 usterek na 50m2. To dobry wynik. Biorąc pod uwagę, że usterki były naprawiane w miarę możliwości na bieżąco, były często estetyczne, wady możliwe do usunięcia. Między innymi, jak pisałem już powyżej - głuche tynki, odchyłki tynków, drobne uszkodzenia i zabrudzenia posadzek, rysy szyb, ram, uszczelki, regulacja okien. Nie są to wady rażące - raczej standardowe, możliwe do usunięcia przez dewelopera. Gdybyśmy jednak ich nie zgłosili i nabywca miałby naprawiać je sam, poniósłby niepotrzebny koszt.


Tak więc Drogie Wilno... gdyby nie ta powierzchnia pod ściankami... eh....Kommentare


bottom of page