top of page

Najczęściej zadawane pytania dotyczące odbioru mieszkaniaOdbiór mieszkania to bez wątpienia duże wydarzenie w Waszym życiu, dlatego zawsze chcecie być do niego jak najlepiej przygotowani. Wiem, że informacji na temat odbiorów szukacie często na długo przed samym odbiorem, a to komu zdecydujecie się powierzyć sprawdzenie stanu technicznego Waszego nowego Domu zależy od wielu czynników.

Zawsze pojawia się wiele pytań na które nie zawsze znajdujecie odpowiedzi - często sami mi je zadajecie, ale ponieważ przez większość czasu jestem na odbiorach - nie zawsze mogę odpowiedzieć od razu.


Przygotowałem więc odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - mam nadzieję, że się przyda kiedy potrzebujecie szybkiej odpowiedzi :)


Jeżeli jednak nie ma tu odpowiedzi na pytanie, które chcielibyście zadać, lub chcecie coś doprecyzować, dowiedzieć się więcej - zapraszam do kontaktu :)


Zaczynamy:


 • Ile trwa odbiór mieszkania?

Długość odbioru zależy od wielkości lokalu - od godziny do czterech/pięciu godzin. Jest też możliwość zarezerwowania mini odbioru niezależnie od wielkości lokalu - taki odbiór zalecam jeżeli naprawdę nie macie czasu na dokładne sprawdzenie mieszkania lub deweloper z jakiś powodów bardzo ogranicza Wam ten czas. Na Mini-odbiorze sprawdzam dokładnie najważniejsze punkty - to, co na pozwala ograniczony czas. Jeżeli chcesz zamówić odbiór w innym mieście, oddalonym od Warszawy lub po prostu chcesz, abym poświęcił Ci cały swój dzień, abyśmy mogli wszystko dokładnie omówić po odbiorze - oferuję pakiet VIP, który obejmuje 9 pełnych godzin pracy.


 • Ile wcześniej trzeba zarezerwować odbiór?

Odbiór możesz zarezerwować nawet z dnia na dzień jeżeli termin jest akurat wolny. Wszystkie wolne terminy sprawdzisz w kalendarzu online . Tam możesz też dokonać rezerwacji. Jeżeli znasz już termin odbioru z np. miesięcznym wyprzedzeniem - najlepiej będzie zarezerwować go od razu, ponieważ kalendarz codziennie się zapełnia.


 • Ile kosztuje odbiór mieszkania?

Cena odbioru to od 350 zł za mini odbiór do 900 zł za dom lub apartament do 200m2. Szczegółowy cennik dostępny jest na stronie rezerwacje online.


 • Nie będę mógł być na całym odbiorze. Czy może się on odbyć beze mnie albo bez dewelopera?​

Wszystko jest do uzgodnienia z deweloperem. Bywają klienci, którzy w czasie odbioru są w innym mieście, w innym kraju i udzielają mi pełnomocnictwa, abym wszedł do lokalu i wykonał odbiór w ich imieniu. Lista usterek jest przesyłana na maila do Klienta i Dewelopera. Taka sama sytuacja jest w przypadku nieobecności dewelopera - coś mu wypadło i nie chcemy przekładać odbioru, wtedy deweloper prosi o przesłanie protokołu na maila. Ważne jest jednak to, aby po odbiorze został sporządzony protokół na druku dewelopera. Mogę go podpisać ja lub klient zdalnie.


 • Czy deweloper może nie przyjąć usterek, które zgłoszę?

Deweloper musi przyjąć każdą naszą uwagę i udzielić na nią wyjaśnienia pisemnie. Nie ma znaczenia czy jest to zapytanie, usterka czy wada.


 • Czy deweloper musi naprawić wszystkie usterki, które zgłoszę?

Deweloper ma obowiązek w ciągu 14 dni od odbioru napisać oświadczenie o przyjęciu usterek do naprawy. Jeżeli nie zgadza się z jakąś usterką - musi uzasadnić dlaczego. W przypadku odrzucenia którejś z usterek przez dewelopera należy ją przesłać do mnie celem wyjaśnienia co można z tym zrobić i oceny czy odpowiedź Dewelopera jest uzasadniona.


 • O co chodzi z powierzchnią pod ściankami działowymi?​

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego PKN, powierzchnia pod ścianami działowymi jest powierzchnią konstrukcji, a nie powierzchnią użytkową lokalu mieszkalnego. Mimo to, wielu deweloperów wykazuje powierzchnię pod ściankami działowymi jako powierzchnię użytkową. Taka powierzchnia w zależności od wielkości mieszkania może wynosić od 0,5 do nawet kilku m2 które niestety często są wliczone w cenę mieszkania. Może się więc okazać, że przy cenie za m2 powierzchni użytkowej, dopłacamy nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.


 • Czy odbiór naprawdę ma szansę się zwrócić?

W przypadku wykrycia usterek czysto estetycznych - rysy okien, uszkodzenia mechaniczne balustrad, ścian, zlecenie ich naprawy we własnym zakresie wyniesie tyle, co koszt odbioru.

W sytuacji poważnych usterek, które stanowią 10% odbiorów, koszt np. osuszenia lokalu bądź naprawy przecieku będzie wielokrotnie wyższy.

Wielu Klientów informuje, że zleciło wykonanie odbioru niezależnemu specjaliście tylko w celu weryfikacji faktycznego stanu lokalu. Chcą wiedzieć co kupili i czego mogą się spodziewać w przyszłości.


 • Co najgorszego można wykryć na odbiorze?

Najpoważniejsze usterki to np. przecieki z dachu lub tarasu, niespełnienie warunków technicznych - np. brak wymaganej wysokości elementów zabezpieczających okien lub zupełny ich brak, błędy wykonawcze w termoizolacji budynków, których naprawienie na własną rękę to koszt kilkunastu tyś zł i skutkuje utratą rękojmi.


 • Czy zdarzają się odbiory bez usterek? ​

Nie, ale bywają odbiory z których Klienci wychodzą z jedną usterką, ponieważ deweloper wszystko stara się naprawić na miejscu .


 • Czy jak otrzymam klucze pomimo zgłoszonych usterek, mogę prowadzić prace remontowe w trakcie naprawiania ich przez dewelopera?

Nie, zgodnie z ustawą odbieramy lokal bez usterk. Odbiór kluczy przy odbiorze z usterkami to dobra wola Dewelopera.


 • Ile czasu deweloper ma na usunięcie usterek?

14 dni na ustosunkowanie się do usterek, a 30 dni na ich naprawę (obydwa liczone od dnia podpisania protokołu).


 • Co jeżeli deweloper ich nie usunie w terminie?

Jeżeli jest uzasadnienie opóźnienia - np. Deweloper zamówił nowe okno, a jego produkcja trwała 6 tygodni, potem okazało się, że dostarczone okno miało wadę, zostało odesłane i czekamy na kolejne nowe okno - to nie mamy wpływu na ten termin. Możemy podpisać protokół przekazania, rozpocząć remont i ta jedna rzecz zostanie do naprawienia wtedy, kiedy będzie to możliwe, ale jeżeli jest to zaniedbanie i nie przyłożył się do naprawy usterek, zaprosił nas na odbiór poprawkowy, a usterki nadal nie są naprawione - czekamy kolejne 30 dni.Comentarios


bottom of page