top of page

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?


Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania


Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?

Ten post kieruję głównie do osób, które poszukują mieszkania w okolicy, która nie jest im dobrze znana. Jeżeli więc jesteś taką osobą - mam nadzieję, że będzie dla Ciebie przydatny :)SPRAWDŹ PLAN ZAGOSPODAROWANIA


Na wizualizacjach nowych osiedli nie zawsze widać to, co jest lub będzie naprawdę. Chociaż muszę przyznać, że są wyjątki - niedawno wyskoczyła mi reklama osiedla domów/segmentów, które buduje się w mojej okolicy. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy na wizualizacji, tuż przy granicy osiedla widniała 4 pasmowa droga…której jeszcze nie ma i która nie wiadomo kiedy będzie.

Niestety nie jest to regułą i jeżeli chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy nie powstanie autostrada, spalarnia śmieci, wielkie hale magazynowe, czy 10 piętrowy blok - sprawdź plan zagospodarowania. Taki plan może sprawdzić każdy. Powinien być dostępny w gminie.


To tyczy się również mieszkań z rynku wtórnego - może obecny właściciel wyprowadza się, bo wie, że za rok rozpocznie się w tym miejscu uciążliwa budowa?


SRAWDŹ OKOLICĘ


To naprawdę ważny punkt, bo często oglądamy przyszłe inwestycje w weekendy, w ciągu dnia, a wtedy nie zobaczymy wszystkiego.


Przejedź się po okolicy w tygodniu, w godzinach szczytu i sprawdź jak wygląda sytuacja z korkami. Czy może nie ma tam przejazdu kolejowego na którym będziesz stał godzinę… (to nie żart). Czy da się w ogóle wyjechać jakoś sensownie z Twojego osiedla, czy da się przejechać drogą wewnętrzną, która może być zastawiona samochodami z każdej strony.


Podjedź wieczorem, żeby sprawdzić czy w okolicy nie znajduje się jakiś klub, pub z którego do późna gra muzyka, a wesołe towarzystwo rozchodzi się po okolicznych żabkach.


Mieszkałem kiedyś na Pradze południe i pewnego dnia otwarto (sami nie wiemy dokładnie gdzie) klub z którego muzyka niosła się wieczorami tak, że w mieszkaniu słychać było każdą nutkę. Jak urodziło nam się pierwsze dziecko, urządzili tam „bitwę na basy”… nie muszę tego komentować.


STANDARD DEWELOPERSKI


Jeżeli zastanawiasz się pomiędzy dwoma, trzema różnymi inwestycjami - porównaj dokładnie ich standard deweloperski. Może się okazać, że mieszkanie, które na pierwszy rzut oka jest tańsze - wyjdzie cię drożej.


W tańszym mieszkaniu mamy nieotynkowany sufit z płyt prefabrykowanych i będziemy musieli zrobić sufit podwieszany, co da nam dodatkowe kilka tysięcy do remontu. Może w tym mieszkaniu nie być grzejników, gniazdek, włączników światła, kanalizacja może nie być rozprowadzona do przyborów.


Tak naprawdę niewiele osób czyta i porównuje standardy deweloperskie, a warto to robić, żeby potem dokładnie wyliczyć budżet na remont.


WSZYTSKO NA PIŚMIE


To taka bardziej podpowiedź, wskazówka.


Jak już jesteś na etapie rozmów z deweloperem - wszystkie pytania zadawaj na piśmie i oczekuj odpowiedzi w takiej samej formie.


Prawda jest taka, że niestety niektórzy powiedzą to, co chcesz usłyszeć, żeby tylko sprzedać mieszkanie - np. Kupujesz mieszkanie z ogródkiem i pytasz czy pomiędzy twoim ogródkiem i parkinkiem przewidziany jest pas zieleni, czy chodnik, czy w ogóle nic. Deweloper odpowie, że oczywiście pas zieleni z nasadzeniami, nic nie będzie widać. A potem się okazuje, że nic…


Jak to egzekwować skoro było to rzucone podczas luźnej rozmowy? Ostatnio miałem Klientkę, która kupiła takie mieszkanie z ogródkiem na parterze, nie zapoznała się ze standardem deweloperskim i jakie było jej zdziwniene, kiedy na odbiorze okazało się, że jej ogródek nie jest ogrodzony… tzn jest ale małymi zielonymi krzaczkami, które kiedyś urosną, ale obecnie można zrobić krok i być w jej ogrodzie.

A CO Z OPINIAMI POPRZEDNICH NABYWCÓW?


Zapewne zastanawiacie się dlaczego nie wspomniałem o czytaniu opinii o deweloperze… no cóż. Z doświadczenia wiem, że jak ktoś jest zadowolony z dewelopera, to raczej nie wystawia mu laurki.


Ludzie piszą głównie wtedy, kiedy jest źle, a na podstawie kilku opinii ciężko jest wyrobić sobie wiarygodną opinię. Poza tym nie wiemy kto tą opinię pisał, jak naprawdę sprawa wyglądała. Pamiętajcie, że tu nie chodzi o zakup słuchawek, tylko mieszkania za kilkaset tysięcy złotych.


Można patrzeć na poprzednie inwestycje, ale tu też jest różnie. Przy każdej inwestycji pracują inni ludzie, inne ekipy, inwestycje mają różne standardy wykończenia. Często jest tak, że deweloper uczy się na błędach, ale bywa tak, że osiada na laurach i po inwestycji idealnej, mamy inwestycję tragiczną. To jest ogólnie temat rzeka….


Mam nadzieję, że jeżeli zastanawiałeś się na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania... to teraz zastanawiasz się trochę mniej ;)


Do zobaczenia na odbiorach!

WiktorJeżeli chcesz, żebym pomógł Ci w odbiorze mieszkania lub domu od dewelopera lub z rynku wtórnego - wybierz termin i zarezerwuj odbiór całkowicie online.

Za usługę zapłacisz kartą po odbiorze.
コメント


bottom of page