top of page

KIEDY UMÓWIĆ WŁAŚCIWY ODBIÓR MIESZKANIA?


Kiedy umówić odbiór mieszkania


Kiedy powinieneś umówić odbiór mieszkania?


Bardzo często dostaję takie pytanie: "Panie Wiktorze, kiedy powinniśmy umówić się z Panem na odbiór mieszkania? Czy już po tym jak będziemy mieli klucze?". Masz prawo nie wiedzieć. Deweloperzy mają dryg do wymyślania różnych typów odbiorów mieszkań i domów. Oczywiście każda okazja do sprawdzenia nieruchomości jest dobra i z każdej dobrze jest skorzystać, ale co z tym właściwym odbiorem? Tym, po którym mieszkanie lub dom będą Twoje?


Kiedy?


Na odbiór mieszkania, zgodnie z ustawą deweloperską, umawiamy się tuż przed podpisaniem aktu przeniesienia własności lokalu/nieruchomości.


Jest to odbiór, który według ustawy deweloperskiej jest obowiązkowy. Możecie wykonaćgo sami lub zaprosić do współpracy specjalistę od odbiorów.


Umawiamy się na niego wtedy, gdy deweloper zaprasza Was na odbiór po którym ma nastąpić przekazanie kluczy.


Procedury...


Teoretycznie budowa i wszystkie procedury formalne powinny być do tego czasu zakończone. Po tym odbiorze powinniście móc odebrać klucze i rozpocząć remont.


W trakcie odbioru, zgodnie z ustawą, musi być obecny nabywca, ale jeżeli nie możecie być na odbiorze osobiście, możliwe jest upoważnienie innej osoby za pomocą pełnomocnictwa.


Protokół


Z odbioru spisywany jest protokół do którego możecie zgłaszać wady.


Na takim odbiorze macie prawo zgłosić WSZYSTKO, co wg Was jest wadą/usterką.


Deweloper nie musi uznawać wszystkich usterek jakie wskażecie, ale musi się do każdej znich odnieść PISEMNIE! Taki jest jego obowiązek.


Klucze


I przypominam - deweloper nie może odmówić wydania kluczy po odbiorze.

Może to zrobić jedynie nabywca i to tylko w przypadku wykrycia wad istotnych - takich, które uniemożliwiają zamieszkanie.Jeżeli chcesz, żebym pomógł Ci w odbiorze mieszkania lub domu od dewelopera lub z rynku wtórnego - wybierz termin i zarezerwuj odbiór całkowicie online. Za usługę zapłacisz kartą po odbiorze.
Comentários


bottom of page