top of page

Czy deweloper może odmówić wpisania usterek do protokołu odbioru?NIE - deweloper nie może odmówić wpisania usterek do protokołu odbioru(mówimy tu o odbiorze właściwym zgodnie z ustawą deweloperską, umówionym po zakończeniu procedur formalnych budowy) .


Niezależnie od tego czy odbieracie mieszkanie/ dom sami, czy z pomocą inżyniera, czy znajomego, czy kogokolwiek innego, macie prawo do wpisania do protokołu odbioru wszystkiego, co Waszym zdaniem jest nieprawidłowością, a deweloper musi odnieść się do tego NA PIŚMIE w ciągu 14 dni od daty odbioru. Nawet jeżeli w trakcie odbioru twierdzi, że to nie jest usterka i tego nie wpisze - macie prawo to wpisać. Jeżeli nie zgadza się ze wskazanymi usterkami -powinien się do nich ustosunkować na piśmie.


Moim zdaniem warto tam wpisywać nawet usterki, które być może nie są "warte" naprawy. Dlaczego? Pamiętajcie, że nowa nieruchomość jest objęta 5 letnim okresem rękojmi. Jeżeli wpiszecie do protokołu usterkę, która w ciągu tych 5 lat eskaluje - macie dowód na to, że była wskazana (pojawiła się wcześniej nie z waszej winy), a także macie pisemną odpowiedź dewelopera na to, że ją zgłosiliście.


I jak już pisałem wcześniej - wpisanie usterek do protokołu nie jest podstawą do odmowy wydania kluczy.Comments


bottom of page